Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Serbian":
Home -- Serbian -- The Ten Commandments -- 13 Conclusion: The Law and the Gospel
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Baoule? -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- Farsi? -- Finnish? -- French -- German -- Gujarati -- Hebrew -- Hindi -- Hungarian? -- Indonesian -- Kiswahili -- Malayalam? -- Norwegian -- Polish -- Russian -- SERBIAN -- Spanish -- Tamil -- Turkish -- Twi -- Ukrainian? -- Urdu? -- Uzbek -- Yiddish -- Yoruba?

Previous Lesson

TEMA 6: DESET BOŽIJIH ZAPOVESTI - BOŽIJI ZAŠTITNICKI ZID KOJI CUVA LJUDE OD PADA
Izlaganje Deset Božijih zapovesti iz Knjige Izlaska u svetlu Evanđelja

13 -- ZAKLJUCAK: ZAKON I EVANÐELJE



Jednom prilikom je verski učitelj upitao Isusa: "Koja je najveća zapovest u zakonu?" Isus mu je odgovorio kroz dva stiha iz knjige Ponovljenog zakona 6:5 i Levitske knjige 19:18, rekavši: "Voli Gospoda, Boga svoga, svim svojim srcem, svom svojom dušom, svom svojom snagom i voli bližnjeg svoga kao samog sebe."

Ovim rečima, Isus je napravio pravi sažetak svih Deset zapovesti. Dok prvi deo Deset Božijih zapovesti opisuje naš odnos sa Bogom i priznaje ga za našeg Stvoritelja, Spasitelja i Tešitelja, drugi deo prikazuje naš odnos prema drugom ljudskom biću i jasno ukazuje na to šta treba da činimo za njega.

Isus nije dao postiđujući negativni odgovor na pitanje ovog pobožnog čoveka. On nije govorio o tome šta treba da izbegavamo i šta ne treba da radimo. Umesto toga, On ga je radosno poveo ka pozitivnom ispunjenju zakona. On je jasno izneo šta svi mi treba da činimo. Obe zapovesti mogu biti sažete u jedan moto: voli Boga i ljude iskrenom ljubavlju. Ispitajmo sami sebe i vidimo koliko volimo Boga i koliko zaista volimo svoje prijatelje, pa čak i svoje neprijatelje. Tek tada ćemo videti do koje mere ispunjavamo Deset Božijih zapovesti.


13.1 - Da li volimo Boga?

Ljubav prema Bogu je najsveobuhvatnija i najvažnija zapovest, i tada nijedan delić našeg vremena, novca i planova neće ostati lično naš, ukoliko zaista volimo Boga. Od Boga smo dobili duh, dušu i telo; naše želje, volja i nada se oblikuju i ispunjavaju njegovom ljubavlju. Neka sveti Stvoritelj i iskupljujući Spasitelj bude centar naših života. Sve što nije vezano za njega nije ni važno. On je ljubomorni Bog koji od nas očekuje nepodeljenu, potpunu ljubav prema njemu. On nije spreman da deli našu ljubav ni sa kim. Stoga, moramo se suočiti sa ovim pitanjem: Da li volimo Boga kao što je i On voleo nas i još uvek nas voli? Koliko zapravo volimo Boga? Da li ga volimo svojim emocijama i mislima, udubljujući se u njegovu Reč kako bismo znali njegovu volju i težili tome da je, uz njegovu pomoć, ispunimo? Neka ga čitavo naše biće slavi zbog njegove milosti kojom nam je dao novi život koji sada živimo. Ukazujmo mu čast kroz sve što radimo i kroz ono što radi njega ne želimo da radimo, zahvaljujući mu na potpunom oproštenju svih naših greha kroz okajničku žrtvu u Hristu Isusu, koja nas ništa nije koštala. Slavimo ga za radost, mir i utešni duh koji je izlio u naša srca. Naša ljubav nije dovoljna. Mi ne volimo Boga uvek svim svojim srcem i dušom. Zbog toga nam je, čak i u tome da ga volimo kako treba, potrebna pomoć našeg Gospoda. Apostol Pavle nam pokazuje na koji način je Bog odgovorio na naše molitve: "Božija ljubav već se izlila u naša srca kroz Svetog Duha, koji nam je dat" (Rimljanima 5:5b). Naš nebeski Otac nam je dao svoju ljubav, kako bismo mi mogli njega iskreno da volimo. Njegova ljubav ispunjava naša srca kroz Svetog Duha koji prebiva u nama.


13.2 - Da li volimo svog bližnjeg kao samog sebe?

Duh ljubavi nam pomaže da posmatramo ljude oko sebe Božijim očima. Zato, podelimo sa njima Isusovu milost, govoreći im o njegovoj otkupljujućoj ljubavi prema grešnicima. Mi ćemo se moliti za njih i služiti im, ako ih zaista volimo kao što volimo sami sebe. Kada ogladnimo, činimo sve što je moguće kako bismo pronašli hranu. Ako se plašimo, trudimo se da pronađemo izlaz iz toga. Ako se umorimo, legnemo da spavamo. Na isti način, Hristova ljubav nas vodi da nahranimo gladne, da izbavimo depresivne i pružimo odmor i utehu onima koji su umorni. Isus je toliko voleo sve, da je sebe učinio jednakim sa nama. Postao je jedan od nas. On nam je već pokazao šta će On, Kralj kraljeva, upitati svoje sledbenike na Dan suda: "onda će Car reći onima zdesna: 'Dođite, vi blagosloveni moga Oca, i nasledite Carstvo koje je za vas pripremljeno od postanka sveta! Jer, bio sam gladan - i vi ste mi dali da jedem; i žedan - i vi ste me napojili. Bio sam stranac - i vi ste me ugostili; i go - i vi ste me obukli. Bio sam bolestan - i vi ste me negovali; i u tamnici - i vi ste me posetili.' Tada će mu pravednici reći: 'Gospode, kad smo te to videli gladnog, i nahranili te; i žednog, i napojili te? Kad smo te videli kao stranca, i ugostili te; i golog i obukli te? I kad smo te to videli bolesnog ili u tamnici, i posetili te? A Car će im odgovoriti: 'Istinu vam kažem: kad god ste učinili nešto za jednog od ove moje najmanje braće, za mene ste učinili'" (Matej 25:34-40).

Isus u sebi, kao osobi, kombinuje ljubav Božiju i ljubav čoveka. Ako zatražimo od Isusa, On će nas utvrditi u njegovoj ljubavi kako bismo mogli da služimo i Bogu i ubogima. Nećemo služiti Bogu sa ciljem da sebe spasemo, već zbog toga što već jesmo spaseni, mi ćemo rado i sa zahvalnošću služiti i Bogu i ljudima. Naša ljubav se ne temelji na samopravednosti koja proizlazi iz naših dobrih dela, kao što muslimani misle, već na spasenju koje je Hrist Isus svima obezbedio.


13.3 - Mnogo dublje značenje

Evanđelje spasenja kroz našeg Gospoda Isusa Hrista nas vodi ka tome da shvatimo duboko značenje Mojsijevog zakona. Drugim rečima, Deset Božijih zapovesti nas štiti od toga da uništimo sami sebe i garantuje nam sreću. Isus je rekao bogatašu: "Drži zapovesti i nasledićeš večni život." Nema sumnje da će narod koji se drži Božijih zapovesti i živi u skladu sa njima, u svakom pogledu doživeti mnoštvo blagoslova.

Ipak, ako se budemo udubili u zakon, on će poljuljati naš ponos i dovesti našu pobožnost u pitanje. Zakon ne predstavlja samo smernice, već vodi ka našoj potpunoj predaji Bogu i potpunoj odvojenosti od greha. Gospod je često govorio: "Budite sveti, jer ja sam svet." Bog nije zadovoljan umišljenom pobožnošću ili prirodnom religioznošću, koju vidimo u drugim religijama. Umesto toga, On želi da nas povrati iz naše buntovnosti i preobrazi u njegov lik, kako u rečima, tako i u delima. Isus nam je zapovedio: "Budite savršeni, zato što je vaš Otac na nebesima savršen." To se posebno odnosi na našu ljubav prema neprijateljima i pokazivanje milosrđa prema siromašnima, baš kao što naš nebeski Otac postupa prema nama.


13.4 - Da li je Zakon uzrok naše propasti?

Ako neko razume zahteve svetog Boga i verno pokušava da ih se pridržava, možda će strahovati i reći: "Koji smrtnik može da voli kao što Bog voli? I ko je svet kao što je Bog svet?" Zakon razotkriva naše tajne; stavlja ogledalo svetosti pred naša lica i otkriva našu grešnost. Zakon disciplinuje samozadovoljne grešnike i budi ih iz njihovog dremeža. Sud Božiji podrazumeva večnu kaznu za sve. Ako se neko pridržava čitavog zakona i sagreši samo u jednoj zapovesti, on postaje prestupnik u svim zapovestima.

Ako neko preispita svoj život u svetlu Deset Božijih zapovesti, posmatrajući male i velike idole u svom svakodnevnom životu, razmišljajući o tome koliko je često zloupotrebljavao ime Gospodnje i kršio subotnji dan odmora, shvatiće da ga je Bog još odavno osudio na večnu smrt. Ako se neko poredi sa Hristovom čistotom, biće slomljen, zaključujući da je svrha zakona da uništi sve ljude.

Zakon otkriva našu nečistotu kako bi nas vodio ka neprekidnom pokajanju. Zakon uništava našu samopravednost i naš ponos. Ipak, stojimo drhteći pred svetim Bogom, znajući da nam se ne sudi na temelju naše samopravednosti, već na osnovu njegove ogromne samilosti. Možemo prihvatiti suštinski smisao zakona samo zato što sada, kao hrišćani, više nismo pod zakonom, nego u Isusovoj milosti!

Isus je došao Jovanu Krstitelju i načinio je sledbenike od onih koji su ispovedali svoje grehe i bili kršteni u reci Jordanu. On nije birao učenike među onima koji su tvrdili da se pridržavaju zakona, hvališući se svojom pobožnošću. Umesto toga, On je odabrao one koji su ispovedili svoje grehe i pokušali da izbegnu pravedni Božiji sud, koji su se odrekli svoje stare prirode i usmrtili je u vodi krštenja. Isus je mogao duhovno da ih izgradi i da ih oslobodi osude zakona. Sada, kad su se iskreno pokajali, On ih je odveo na Galilejske planine i uveo ih u zajedništvo sa sobom. Zakon je izvršio svoj zadatak. Zakonodavac je sada stigao i uklonio je krivicu svojih sledbenika. Isus je ispunio odredbe zakona, i to navodi sve one koji slede Isusa da ga slave. Bog je sa nama. Savršeni Bog je došao među nesavršene ljude. Sudija je postao Spasitelj, i sišao je dole kako bi izbavio grešnika.


13.5 - Isus je ispunio Zakon

Šta je Isus učinio sa Mojsijevim zakonom? On ga je u potpunosti ispunio onako kako to niko drugi nije mogao. Ostao je ponizan i zadovoljan. Nije dopustio da novac vlada njime. Uvek je proslavljao svog Oca. Isus 168 puta pominje uzvišeno ime nebeskog Oca. U Evanđelju, Otac je jedino središte pažnje Isusovog života. Očeva ljubav i ljubav Sina je potvrđena jedinstvom, kao što je Isus rekao: "Ja i Otac smo jedno. Otac je u meni, i ja sam u Ocu." Očeva ljubav i svetost su utelovljeni u Isusu koji je rekao: "Ko je video mene, video je Oca."

Isus je voleo svoju majku i bio joj je poslušan sve vreme dok je bio sa njom, kao što Kur'an opisuje u Suri Maryam 19:32.

Isus je voleo svoje neprijatelje i nije ih klevetao, već im je govorio isitnu. On se nije ženio kao David ili Muhamed. On je jeo sa grešnicima i carinicima i vodio ih je do pokajanja. Nije posedovao konja, i morao je da pita svog prijatelja da mu pozajmi magarca, kako bi na njemu ujahao u Jerusalim. Živeo je bezgrešnim, svetim životom i rečju i delima. Nijedna laž, pohlepa, želja ili skriveni motiv nikada nisu ukaljali Isusovu svetost i savršenstvo. On je ostao bezgrešan, voleo je svoje neprijatelje i sve ljude i postao je jednak njima. Znao je da će svoj život dati kao otkupninu za mnoge. Njegova otkupljujuća smrt za sve grešnike je predstavljala konačno ispunjenje zakona: "Nema veće ljubavi nego svoj život položiti za prijatelje" (Jovan 15:13).

Isus je bio rođen od Svetog Duha Božijeg, kako bi ispunio odredbe zakona u ime svih ljudi. On je bio voljan da umre kao savršeno Jagnje Božije. On je u potpunosti uklonio greh, tako da je Isus postao vrhunac zakona, kao što je Pavle napisao: "Hristos je svršetak Zakona, za opravdanje svakome ko veruje" (Rimljanima 10:4). Zakon ne optužuje one koji su otkupljeni njegovom zastupničkom smrću, jer oni su slobodni od zakonskih ograničenja. Oni su zajedno sa njim umrli zakonu. Dakle, ako Sin nekoga oslobodi, On je zaista slobodan i gnev svetog Boga ga neće snaći. Njegovi sledbenici su već opravdani i poslednjeg dana će proći besprekorni kroz strašni sud. Samo jednim prinosom, Hrist je usavršio svoje posvećene sledbenike.

Oni koji odbacuju Hrista, stajaće pred njim na dan suda i govoriće planinama "padnite na nas i sakrijte nas od lica Onoga koji sedi na prestolu i od Jagnjetovog gneva" (Otkrivenje 6:16; Luka 23:30). Ko god odbije da bude opravdan Jagnjetom Božijim, ostaje pod zakonom i zakon će ga osuditi.

Čak ni Muhamed nije mogao da pruži sigurnost odlaska u raj ni za sebe, ni za svoje sledbenike, već je osetio gnevni sud Božiji priznajući da svaki musliman mora da uđe u pakao i provede određeno vreme u užarenom plamenu, u zavisnosti od njegovih dobrih delia (Sura Maryam 19:71). Ni za jednog muslimana ne postoji nada da će biti spasen, jer njihova nada se temelji na zakonu, a niko od njih ne može savršeno da ispuni zakon. Isus ipak kaže: "Ko veruje u Sina, ima večni život a ko neće da se pokori Sinu, neće videti život, nego na njemu ostaje Božiji gnev" (Jovan 3:36).

Šta je sa hrišćanima? Da li su oni išta bolji od muslimana i svih ostalih koji su izgubljeni? Hrišćani su priznali sve svoje grehe i gorko su se zbog njih pokajali. Oni su duhovno slomljeni i nikada neće zaboraviti kakvi su bili. Njihov ponos je pobeđen prolivenom krvlju Sina Božijeg, čijim posredstvom su primili večni život od Boga.


13.6 - Hristov Zakon u nama

Slava Gospodu! Isus, Ispunitelj zakona, sažalio se na svoje učenike, ispisujući božanski zakon u njihovim mislima i ulivajući njegovog Svetog Duha u njihova srca. Pošto su opravdani, oni ne žive bez zakona, niti ostaju robovi pod zakonom. Isus je postavio novi poredak u srca svojih sledbenika kada im je rekao: "Novu zapovest vam dajem - da volite jedan drugoga. Kao što sam ja voleo vas, tako i vi volite jedan drugoga. Po ovom će svi znati da ste moji učenici: ako budete imali ljubavi jedan za drugoga." U ovoj zapovesti, Isus iznosi sažetak Deset Božijih zapovesti, čineći ih izvodljivima. U poslanici Rimljanima 13:10 Pavl piše: "Ljubav bližnjemu ne čini zla. Ljubav je, dakle, ispunjenje Zakona."

Isusova jedinstvena zapovest nikada nije bila razlog za strah kod učenika pošto im je Isus dao i duhovnu silu da je ispune. Pavle, učenik Tore, razotkriva ovu istinu: "Jer me je zakon Duha života u Hristu Isusu oslobodio od hzakona greha i smrti" (Rimljanima 8:2). Duh Božiji rađa božanske plodove u Isusovim sledbenicima: ljubav, radost, mir, strpljivost, ljubaznost, dobrota, vernost, krotkost i uzdržljivost. Hristova sila je očigledna u deci svetlosti: "u svakoj dobroti, pravednosti i istini" (Galatima 5:22; Efescima 5:9). Hrišćani više ne žive pod zakonom. Oni nisu bezakonici, zato što Hristov zakon prebiva u njima istovremeno im pružajući i silu da ga ispune.


13.7 - On naglašava propovedanje Hrista

Hristova ljubav vodi sve one koji su spaseni po milosti da više ne žive za sebe, već da slobodno objavljuju Hristovu pravednost svim ljudima. Pričanje ljudima o Isusu, zajedno sa slavljenjem i služenjem, je jedan od prvih rezultata Isusove ljubavi u nama. Njegovi učenici su išli u čitav svet propovedajući zakon i Evanđelje. Zakon dokazuje ljudsku grešnost koja zaslužuje osudu i proklestvo dok Evanđelje oslikava Isusa pred očima naših srca. Evanđelje nas uverava da nas Isusova milost spasava od osude zakona. Isus je, umesto nas, ispunio odredbe božanske pravde i u svojoj beskrajnoj samilosti podario nam je svoju pravednost. Zato, sa zahvalnošću, idemo među izgubljene i beznadežne kako bismo im pružili večnu nadu. Pristupamo muslimanima i jevrejima ohrabrujući ih: "ne budite žalosni, jer je radost Gospodnja vaša sila" (Nehemija 8:10). Shvatite i budite sigurni da je vaše spasenje spremno za vas! Samo ga prihvatite! Više nećete živeti u očajanju, kao oni koji žive pod prokletstvom zakona, a pakao nema nikakvu silu nad onima koji veruju u Hrista. Isus je svako prokletstvo i optužbu, i gnev Božiji poneo na sebi. "Gospod je pravda naša" (Jeremija 23:6) Dođite k njemu! Verujte u njega! Sjedinite se sa njim! On je utelovljeni zakon. Njegova krva nas čisti od svakog greha. On nam daje svoju ljubav koja oživljava i daje nam njegovu snagu da verno volimo Boga i sve ostale ljude. "Ljubav je ispunjenje zakona" (Rimljanima 13:10).

13.8 - Test

Dragi čitaoče:
Ako si pažljivo pročitao ovu knjižicu, onda veoma lako možeš odgovoriti na sledeća pitanja. Biće nam jako drago da ti, kao nagradu za tvoju marljivost, pošaljemo još jednu našu knjižicu. Molimo te napiši svoje puno ime i poštansku adresu koju možeš priložiti zajedno sa tvojim odgovorima.

  1. Ispiši Deset Božijih zapovesti zajedno sa biblijskim stihovima u kojima se nalaze.
  2. Zašto hrišćani poštuju i ispunjavaju Deset Božijih zapovesti?
  3. Kakvo je suštinsko značenje toga što se u početku Bog objavio kao "Ja sam Gospod"?
  4. Kakva su značenja naziva Allah i Elohim?
  5. Koji se duhovni značaj može videti u izlasku Izraelaca iz kuće ropstva?
  6. "Deset Božijih zapovesti predstavljaju zaštitnu ogradu za sve one koji su oslobođeni po milosti." Objasni.
  7. Navedi neke od savremenih idola svoga društva.
  8. Šta Stari zavet govori o jedinstvu Trojstva?
  9. Koji stihovi iz Kur'ana ukazuju na Hristovo božanstvo?
  10. Na koji način se Hristov lik može videti u njegovim sledbenicima?
  11. Navedite neke primere kada se ime Gospodnje koristi uzalud.
  12. Kakve vrste molitvi bi se smatrale sumnjivima?
  13. Koja je bila kazna za nekoga ko prokune svoje roditelje usred logora izraelskog naroda?
  14. Kakve blagoslove žanjemo ako svetkujemo dan Gospodnji?
  15. Koji je pravi način svetkovanja dana Gospodnjeg?
  16. Zbog čega su hrišćani zamenili prvi dan u nedelji za poslednji dan da bi slavili Gospoda? Zbog čega je ta promena punopravna?
  17. Koji blagoslov sledi za poštovanje roditelja?
  18. Šta biste učinili ako bi se vaši roditelji protivili Evanđelju Isusa Hrista?
  19. Koje je bilo prvo krivično delo ikada učinjeno u svetu? Koji je bio uzrok?
  20. Kakva može biti dužnost vojnika ako uzmemo u obzir šestu Božiju zapovest?
  21. Na koji način osoba može da zaštiti od greha preljube?
  22. U svetlu Novog zaveta, koje su privilegije bračnog života?
  23. Zbog čega se David molio: "Čisto srce daj mi, Gospode?"
  24. Postoje savremeni oblici krađe. Navedi ih.
  25. Šta su prvi hrišćani radili sa svojim novcem? Šta je apostol Pavle učinio kako bi ih odmenio?
  26. Koji lek je apostol Pavle ponudio protiv krađe?
  27. Jakov nam je pružio tri konstruktivna primera koja će nas dovesti do pokajanja. Navedi ih.
  28. Na koji način možemo izbeći greh požude?
  29. Kako možemo dobiti novo srce i novi duh?
  30. Kako glasi sažetak Deset Božijih zapovesti?
  31. Kako možete voleti Boga svim svojim srcem, a ostale kao samog sebe?
  32. Zbog čega više nismo pod zakonom, već u Isusovoj milosti?

Pošaljite svoje odgovore na:

Waters of Life
P.O.Box 600 513
70305 Stuttgart
Germany

Internet: www.waters-of-life.net
Internet: www.waters-of-life.org
e-mail: info@waters-of-life.net

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on September 21, 2015, at 06:41 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)