Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Serbian":
Home -- Serbian -- Romans - 081 (Greetings from Paul’s fellow Workers)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- SERBIAN -- Somali -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

Rimljanima - GOSPOD JE NAŠA PRAVEDNOST
Proučavanje Pavlove poslanice Rimljanima
DODATAK 3. DELU: POSEBNI IZVEŠTAJI O PAVLOVOM KARAKTERUVOĐAMA CRKVE U RIMU (RIMLJANIMA 15:14 – 16:27)

7. Pozdravi od Pavlovih saradnika (Rimljanima 16:21-24)


RIMLJANIMA 16:21-24
Pozdravljaju vas Timotej, moj saradnik, i Lukije, Jason i Sosipatar, moji rođaci. 22 Pozdravljam vas u Gospodu ja, Tertije, koji sam zapisao ovu poslanicu. 23 Pozdravlja vas Gaj, moj domaćini domaćin cele crkve. Pozdravljaju vas Erast, gradski blagajnik, i brat Kvart. 24 Milost Gospoda Isusa Hrista sa svima vama. Amin.

Veoma retko viđamo Pavla samog. On je uvek okružen svojim saradnicima i iskusnim partnerima u Gospodnjem poslanju, kao što su Varnava i Sila, da bi ga usavršavali, pružali mu savete i pazili na njega preko drugih proroka. Ponekad bi drugi vernici, iz različitih gradova, učestvovali u procesu Hristovog trijumfa, u kom se Pavle smatrao robom vođenim pobedonosno, vezanim za kočiju njegovog veličanstva; kao da je morao da pali tamjan za Hristovo veličanstvo, i ko god bi udahnuo taj tamjan bio bi spasen, a svako ko ga odbaci bi nestao u propasti (Rimljanima 2:14-16).

Pavle je svoju poslanicu Rimljanima napisao 59. godine n.e. tokom svog boravka u Korintu, gde ga je pratila nekolicina Hristovih sledbenika, koji su svoje pozdrave pridodali na kraju ove poslanice. Ovi pozdravi ističu da Pavle nije pisao sam, kao neki filozof, već je bio okružen jednom grupom koja ga je obaveštavala i savetovala u vezi svih detalja o vernicima u Rimu. Na ovaj način, jasno vidimo zajedništvo svetih u njegovoj poslanici.

Timoteja je odgojila njegova majka, koja je bila hrišćanka jevrejskog porekla potpuno posvećena Hristu, i njegova baka, koja je bila okarakterisana verom i pobožnošću. Njegov otac je bio Grk, ali ništa drugo se više ne zna o njemu. Pavle je u ovom gospodinu, koji je voleo Hrista, video korisnog saradnika u Hristovom poslanju, pošto je u sebi nosio i Semitsko i Jevrejsko nasleđe. Ipak, Pavle ga je obrezao, jer njegova majka je bila jevrejka, kako bi mogao da bude zakoniti jevrejin jevrejima, i zakonit grk grcima. Obojica su sarađivali u potpunom skladu i Timotej je Pavlu bio poput sina.

Timotej nije tražio svoje, nego je živeo da proslavi Gospoda Isusa i prvo je tražio carstvo Božije i njegovu pravednost. Pavle ga je više puta, tokom njegovih putovanja, slao u gradove kako bi pripremio sve što je bilo potrebno za boravak i službu Pavla i njegovih saputnika. Ponekad je Pavle morao da ga ostavi samog, zbog toga što bi bio proteran kao rezultat progonstva. Timotej je bio odgovoran za izgradnju novih obraćenika (Dela 16:1-3; 19:22; Filipljanima 2:19-22).

Nakon Timotejevog pozdrava, pominju se tri čoveka iz Pavlovog plemena, koji su zapravo bili njegovi rođaci Lukije, Jason i Sosipatar. Jason je bio čovek koji je ugostio Pavla tokom njegovog boravka u Solunu, tokom pobune koju su jevreji organizovali nakon Pavlove rasprave sa njima koja je trajala tri sabata, i Pavlovog i Silinog uspeha u pridobijanju novih obraćenika, sa kojima su započeli novu crkvu u Hristu. Rulja je nasrnula na Jasonovu kuću, ali pošto nisu tamo zatekli ni Pavla ni Silu, odvukli su Jasona pred vladara, optužujući ga da sledi novu veru, da smatra Isusa Carem nad carevima, i sprečava ljude da budu odani cezaru. Međutim, vladar je otpustio razbesnele jevreje i oslobodio Jasona uz zalog (Dela 17:6).

Sosipatar je bio vernik iz Verije, gde su jevreji s blagošću prihvatili Pavlovu reč, svakodnevno čitajući knjige Starog zaveta kako bi se uverili da je raspeti Hrist koji je vaskrsao iz mrtvih zaista Mesija. Jevreji su organizovali pobunu kada su čuli Pavlovo propovedanje u Veriji, dok je narod iz Verije uz puno poštovanje otpratio Pavla u Atinu, a Sila i Timotej su ostali u Veriji kako bi obraćenike učvrstili u veri savršenom istinom. Nakon toga čitamo da je čovek po imenu Sosipatar pratio Pavla na putovanju ka Jerusalimu, kako bi predao velikodušan prilog ljudima koji su tamo bili u potrebi.

Treći Pavlov rođak je najverovatnije bio Lukije Kirinac (Dela 13:1), koji je bio starešina u Antiohijskoj crkvi i svojim molitvama je podržavao Pavla.Tertije je bio rimljanin koji je tečno govorio grčki, i njegovo ime se pominje na kraju ove poslanice kao pisara ili tajnika kome je Pavle diktirao ovo pismo upućeno rimljanima. Pavle mu je od reči do reči diktirao ovo pismo, i imao je dovoljno vremena da obavi ovo veliko delo, zbog toga što je ovaj pisar, u tu svrhu, koristio svoje pero kojim je pisao na papirusu. Ova služba je bila obavljena u potpunom, uzajamom skladu. Tertije je morao da shvati pravo značenje od Pavla, kako bi mogao što vernije da napiše ovu poslanicu crkvi u Rimu. Pavle je smatrao Tertija jednim od izabranih, koji je bio utemeljen u Gospodu Isusu i koji je pripremao crkvu u Rimu, koja ga je poznavala i verovala mu.Gaj je bio vernik iz Soluna, koji je tokom progonstva ugostio Pavla u svom domu i otvorio svoja vrata za crkvene sastanke. Gaj je brinuo za pojedince koji su mu dolazili sa svojim problemima, i bio je jedan od malog broja ljudi koje je Pavle lično krstio u Korintu, što možemo videti iz njegove izjave: "Hvala Bogu što nikog od vas, osim Krispa i Gaja, nisam krstio... Jer, Hristos me nije poslao da krštavam, nego da objavljujem evanđelje" (1. Korinćanima 1:14-17).Erast je bio gradski blagajnik koji je verno i pošteno obavljao svoj posao. Ovo nam pokazuje da crkva u Korintu nije obuhvatala samo siromašne i proste ljude, veći ljude iz gornjih klasa, koji su imali direktan uticaj na društvo oko sebe. Kvart je bio brat u Hristu. On nije bio grk, već rimljanin koji je bio poznat crkvi tog vremena.

MOLITVA: Zahvalni smo ti, Gospode Isuse, zbog toga što imaš sluge u tvojoj crkvi koji služe svim svojim srcem u različitim administrativnim i duhovnim oblastima. Pomozi starešinama u našim crkvama da budu verni u svemu što čine na slavu tvog svetog imena.

PITANJE:

  1. Kome je Pavle diktirao svoju poslanicu Rimljanima?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:15 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)