Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Serbian":
Home -- Serbian -- Romans - 020 (Circumcision is Spiritually Unprofitable)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- SERBIAN -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

Rimljanima - GOSPOD JE NAŠA PRAVEDNOST
Proučavanje Pavlove poslanice Rimljanima
1. DEO - PRAVEDNOST BOŽIJA OSUĐUJE SVE GREŠNIKE OPRAVDAVA I POSVEĆUJE SVE ONE KOJI VERUJU U HRISTA (RIMLJANIMA 1:18 - 8:39)
A - ČITAV SVET SE NALAZI POD UTICAJEM ZLOGA, A BOG ĆE SVIMA SUDITI U PRAVEDNOSTI (RIMLJANIMA 1:18 - 3:20)
2. Božiji gnev se otkriva protiv jevreja (Rimljanima 2:1-3:20)

d) Obrezanje nema nikakvu duhovnu korist (Rimljanima 2:25-29)


RIMLJANIMA 2:25-29
25 Obrezanje ima vrednost ako izvršavaš Zakon. Ali, ako kršiš Zakon, tvoje obrezanje je postalo neobrezanje. 26 Ako se, dakle, neobrezani pridržava odredbi Zakona, zar se njegovo neobrezanje neće smatrati obrezanjem? 27 Tako će onaj ko nije telesno obrezan, a ispunjava Zakon, suditi tebi koji kršiš Zakon, iako imaš i slovo Zakona i obrezanje. 28 Jer, nije Judejin onaj ko je to samo spolja, niti je pravo obrezanje spolja, na telu. 29 Nego, Judejin je onaj koji je to iznutra, a pravo obrezanje je obrezanje srca, Duhom, a ne slovom. Takav ne dobija pohvalu od ljudi, nego od Boga.

Kada je slomio ponos vernika jevrejskog porekla, kao naroda Zakona, i učitelja nacija, Pavle je u svom duhu čuo neke od njih kako govore: "Da! Pogrešili smo, jer niko nije savršen osim Boga. Ali, mi imamo obećanje obrezanja, jer Svevišnji se ovim simbolom Zakona povezao sa našim ocem Avraamom i čitavim njegovim potomstvom. Stoga, mi pripadamo Bogu, ne zato što smo pravedni, već zato što nas je On izabrao."

(25. stih) Nakon toga je Pavle, koji je bio stručnjak za religiozno učenje iz Mojsijevog Zakona, odgovorio na njihove lažne utiske, govoreći da zavet sa Avraamom ne poništava Zakon, jer zavet zavisi od Zakona, isto kao što je Zakon zavisan od zaveta, kao što je Gospod otvoreno i rekao Avraamu: "Ja sam Bog Svemogući, po mojoj volji živi, i budi pošten." (Postanak 17:1) Ovaj stih je bio uslov za potvrđivanje zaveta, kada Avraam nije poverovao u prvo obećanje i kada je sa egipatskom robinjom dobio, bez Božijeg vođstva, Išmaela, svog prvenca.

Na taj način je Pavle dokazao hrišćanima jevrejskog porekla u Rimu da ne postoji savez bez Zakona i da obrezanje ništa ne vredi ukoliko se ne pokoravaju zapovestima. U principu, on je u obrezanju video dobar simbol da Bog čisti grešnika od njegovog porekla, a zatim se vernik i njegovo seme pokoravaju Bogu.

Međutim, ovaj princip se može primeniti samo ukoliko učesnik zaveta čini Božiju volju. Kada vernik prekrši zapovesti i sagreši protiv Boga, on će se smatrati neobrezanim uprkos njegovom obrezanju, dalekim od Boga i njemu stranim.

(26. stih) Ali, ako bi nejevrejin naučio i držao se Zakona u sili Svetog Duha, tada bi njega, koji se smatrao fizički neobrezanim, Bog smatrao obrezanim, uključenim u Zakon, i odabranim od večnosti, zato što zavet i izbor služe tome da obnove i podignu izabrane. Ko god dosegne moralni cilj u svom ponašanju, bez zidina Starog zaveta, smatra se uključenim u taj zavet.

(27. stih) Jevrejin koji prekrši Zakon u Božijim očima, zapravo, postaje neobrezan. Ne samo da će nejevrejin postati pravi jevrejin ako se povinuje odredbama Zakona, već on koji je fizički neobrezan sedeće kao sudija nad jevrejinom koji fizički jeste kvalifikovan, ali ne i svojom poslušnošću; jer simbol obrezanja ne spasava čoveka, već njegov sveti rad i ponašanje dokazuju da je povezan sa Bogom i da Božija sila deluje u njegovoj slabosti.

(28. stih) Nakon ovog majstorskog poteza, usmerenog protiv jevrejske tradicije, Pavle je izneo opis naziva "Judejin", što će ovih dana biti neophodno da zapamtite. Judejin nije ni osoba koja je rođena sa jevrejskim poreklom, koja govori hebrejski i ima kukasti nos, niti je u Božijim očima Judejin onaj koji veruje u Zakon, koji je obrezan i moli se subotom. Judejin koji je prihvatljiv Bogu je onaj koji potvrdi svoj odnos sa Bogom kroz ljubav, poniznost, svetost i savršenstvo. Na osnovu ovakvog duhovnog opisa, Isus je jedini savršeni Judejin. Jer on je bio sušta suprotnost svojeglavim Judejima, oni su ga razapeli u njihovom licemerju; a zbog njegovog krotkog duha, Avraamov narod i dan danas progoni Isusov narod. Opis značenja naziva "Judejin", onako kako ga je Pavle napisao, zahteva promenu našeg načina razmišljanja.

(29. stih) Obrezanje nije dokaz toga da Bog pripada određenoj naciji ili verniku, čak i ako je to zapisano stotinu puta u Svetoj knjizi, zato što Bog ne želi lenje partnere u svom savezu, već svoje voljene koji su obnovljena srca i ispunjeni njegovim Svetim Duhom. Bog smatra samo oni koji su nanovo rođeni svojim partnerima u savezu i On blagosilja sve one koji rađaju plodove njegovog Duha sa sve većim blagoslovima. Ali, one koji sebe nazivaju jevrejima ili hrišćanima, a protive se Duhu Hristove ljubavi, Bog uprkos njihovim čistim verovanjima ne prihvata, i smatra ih svojim neprijateljima, dok je On njihov Sudija.

MOLITVA: O sveti Bože, zahvalni smo ti na tome što si u prošlosti bio povezan sa svojim bliskim prijateljem Avraamom i njegovom decom preko simbola obrezanja. Takođe smo ti zahvalni zbog toga što si nas prihvatio u svoj novi savez. Oprosti nam ako nismo u potpunosti živeli u svetosti, ili ako smo se ponašali kao da nam srca nisu obrezana ili obnovljena. Očisti nas od svih stranih duhova, i podari nam Hristovu poniznost i ljubav kako bismo mogli u svakom trenutku da ga sledimo.

PITANJE:

  1. Kakvo značenje ima obrezanje u Starom, a kakvo u Novom zavetu?

Ali, zbog svoje tvrdoglavosti i srca koje se ne kaje nagomilavaš
na sebe gnev
za Dan gneva
kada će se otkriti Božiji pravedni sud.
Bog će svakom uzvratiti prema njegovim delima.

(Rimljanima 2:5-6)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 10:19 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)