Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Bulgarian":
Home -- Bulgarian -- Romans - 057 (Is Israel Responsible for their Unbelief?)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian-- Azeri-- Bengali -- BULGARIAN -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

РИМЛЯНИ - Господ е наш правдата
Изследвания в писмото на Павел до римляните
ЧАСТ 2 - Божията правда Е НЕПОКЛАТИМА дори и след ЗАКОРАВЯВАНЕТО на синовете на Яков, Божийте избрани (Римляни 9:01 - 11:36)
4. Божията правда се придобива само чрез вяра, а не чрез спазването на закона (Римляните 9:30-10:21)

г) Отговорен ли е Израел за неверието си? (Римляни 10: 16-21)


РИМЛЯНИ 10:16-21
16 Но не всички послушаха благовестието; защото Исая казва: "Господи, кой е повярвал в известеното от нас?" 17 И така, вярата е от слушане, а слушането – от Христовото слово. 18 Но казвам: Те не са ли чули? Наистина, чули са: "По цялата земя се разнесе гласът им, и думите им - до краищата на вселената." 9 Но пак казвам: Израел не е ли разбрал? Разбрал е, защото първо Моисей казва: "Аз ще ви раздразня до ревнуване с тези, които не са народ; с народ непросветен ще ви разгневя"; 20 а Исая се осмелява да каже: "Намерен бях от онези, които не Ме търсеха; явен станах на тези, които не питаха за Мен"; 21 а за Израел казва: "Простирах ръцете Си цял ден към народ непокорен и опак."

Павел свидетелства на църквата в Рим с решаващо си изявление, че по-голямата част от юдеите, които бяха чакали за Месията нито разпознаха него, нито добрата новина за победата в него, но се противопоставяха на Божието слово по всяко време. Това беше очевидно по времето на пророк Исая, който беше изпълен с тъга и страдание в молитвите за своя народ преди 2700 година, като каза: "Кой от нас е повярвал" (Исая 53: 1).

Много от евреите бяха чули благата вест. Но те нито я разбраха, нито повярваха. Някои от тях усетиха благодатта, но не пожелаха да я приемат и да се покорят. Те обичаха атмосферата на неверие и закоравялата си нация повече отколкото обичаха спасителния Господ и се страхуваха от хората повече отколкото от милостивия създател.

Павел отговори на това с обобщението на предишния си реч; вярата идва от проповядване. Важното в случая е не как Евангелието ви достига, независимо дали чрез химн, или определен стих от Библията, но че когато Бог чука на вратата на сърцето ви, трябва незабавно да отворите за него, тъй като иначе сте в опасност той да ви подмине. Всички онези, които носят евангелието на други хора, не трябва да използват прекалено „елегантни” изрази, които не са разбираеми за обикновените хора, но да ползват прости думи, които слушателите разбират. Ораторът трябва да поднесе Божието слово на езика на тези, които слушат. Той трябва да предаде неговото съдържание напълно и не частично. Всеки, който проповядва трябва да се обучава да дава практически примери в речта си и да говори дружелюбно и искрено. Молитвата трябва да придружава разпространението на словото и на Божията воля; и говорителя трябва да вярва на всичко, което казва, коронясвайки свидетелството си с хваление и благодарение към Бога.

Проповядването не е теоретично преподаване, но призвание от Господа, основано на неговата заръка към тези, овластени от него. Затова нашата вяра в Господа, е по-важно от нашата вяра в евангелието, защото Господ ни е дал словото си- да го донесем до онези, които слушат; да ги предупредим чрез него, да ги инструктираме, да ги призовем, да ги насърчим и да ги разтърсим. Ораторът не трябва да говори вместо Христос, а по-скоро да бъде лоялен посланик за него, както апостол Павел заяви: 20 И така от Христова страна сме посланици, като че Бог чрез нас умолява; молим ви от Христова страна, примирете се с Бога, (2 Коринтяни 5:20).

Павел се чуди: Може би мнозина от юдеите не са чували за спасението на Христос. Може би никой не им е казал ясно за единствения Спасител. Ние намираме отговор на въпроса на апостола в Псалм 19: 5; Божието слово е като слънцето на правдата. Издигането му е от единия край на небето и пътя му до другия край; и няма нищо скрито от топлината му.

Точно както слънцето свети на света, така Евангелието осветява света. По времето на Исус, множества се втурваха да видят неговите чудеса и да чуят думите му. Днес ние казваме, че този, който иска да чуе- ще чуе; който търси - намира. Радио- и телевизионните програми помагат на всеки, който иска да чуе Евангелието.

Днес, човек се чуди: Какво да избера: парите или Духа? Парите или Бог? Търся ли престиж, власт, секс и забавление Или искам да чуя и да се покорявам на Божието слово? Хората се предават на самодоволство във всички области на живота. Тогава кой иска да чуе и да служим на своя Създател? Павел продължава да се чуди: Може би синовете на Яков не разбират какво им каза! Може би Евангелието не им беше представено в пълнота! Но Бог вече е отговорил на този въпрос чрез Мойсей, когато каза: 21 Те разпалиха ревността Ми с онова, което не е Бог. С кумирите си Ме разгневиха; затова и Аз ще ги накарам да ревнуват от онези, които не са избран народ, (Второзаконие 32:21).

В изказването си до Мойсей, Господ е искал да каже на народа: "Тъй като не сте подготвени да чуете думите ми, аз ще се разкрия и ще дам любовта си на онези, които не съм избрал. Аз ще ви направя завистливи и яростни като виждате как непризован народ намира благоволение пред мен вместо вас, самомнителни и арогантни хора. Аз ще ги водя да ме обичат и да ме почитат. "

Бог каза на своя пророк Исая 600 години преди Христа: "Потърсен бях от онези, които не ме призоваха; Намерен бях от онези, които не ме потърсиха " (Исая 65: 1; Римляни 9:30).

В днешно време виждаме, че Бог се противи на неверниците , за да разпознаят съществуването му. Той говори за тези, които не ги е грижа за него въпреки сънища, събития и болести. В научния свят, ние виждаме много учени, които не намират отговор на развитието на вселената, освен чрез допускането на съществуването на Твореца, а в същото време Божиите хора пренебрегват своя Господ и се обръщат от него. Господ има хиляди начини да се привлече други хора да бъдат негов народ. Този факт беше тайната, която Павел преживя страдайки, но и с удоволствие по време на мисионерските си пътувания (Деяния 28: 24-31).

Бог също беше казал на Исая: 2 Протягах ръцете си цял ден към бунтовнически народ, които ходят по лош път след своите помисли - 3 народ, който непрестанно Ме дразни в лицето Ми, като ко̀ли жертви в градините и кади върху кирпичените жертвеници; (Ис 65: 2-3).

Чрез своята изповед, Господ иска да ни каже, че той протегна ръце към непокорния си народ както една майка простира ръцете си към детето си, за да не може то да падне и да се нарани. Като такъв, Господ е искал да спаси народа си, но той видя, че те не са готови да го слушат. Те умишлено не се подчиняваха на думата му и ехидно му се противяха.

Колко голяма е любовта на Бог, който не оставя тези, които го напускат и живеят в безразличие, продължавайки да се бунтуват. Той им дава любовта си през цялото време. В крайна сметка, обаче, съдията ще направи преценката си измежду по-голямата част от избрания народ. Те умишлено не му се покоряват и не искат той да ги спаси. Те са като слепец, който, след като е бил предупреден, че пред него има яма, умишлено се спъва и пада в нея. По този начин, Господ заявява на Израел, че само те са отговорни за лошото си състояние, въпреки неговата огромна любов към тях.

МОЛИТВА: Небесни татко, ти си наш Баща, който простира ръцете си към нас, така както майката простира ръцете си към своето дете, за да не падне. Ние ти се покланяме поради твоята любов и те молим да отвориш ушите на децата на Яков, за да могат да чуят словото на Исус и да му се покоряват с радост и щастие.

ВЪПРОСИ:

  1. Как може всеки човек днес, ако желае, да чуе, да разбере и да приеме Евангелието?
  2. Защо Бог прие обновени човеци от различните народи за свои избрани хора?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 26, 2015, at 05:14 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)